Badanie – Kiedy wykonać badanie PCR w kierunku koronawirusów?
Test należy wykonać przypadku podejrzenia kontaktu z osobą z potwierdzonym przypadkiem COVID-19 oraz u osób z objawami sugerującymi zakażenie SARS-CoV-2.
Badanie PCR w kierunku koronawirusów polega na wyizolowaniu cząsteczek wirusowego materiału genetycznego z materiału uzyskanego od pacjenta, po czym są one amplifikowane i poddawane analizie i badaniu.
Jedną z najgroźniejszych cech wirusa SARS CoV-2 jest jego wysoka zakaźność. Rozprzestrzenia się niezwykle łatwo drogą kropelkową, czyli poprzez obecność małych cząsteczek wody wydychanych przez człowieka i rozprzestrzenianych na znaczne odległości podczas kaszlu lub kichania. Problemem jest również dość długi okres inkubacji, podczas którego chory (mimo braku objawów choroby) może przenosić zakażenie tym wirusem na inne osoby.
Okres ten trwa zwykle od 2 do 14 dni, dlatego standardowy okres kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną wynosi 14 dni. Robi się to w celu wyeliminowania ryzyka przeniesienia tego patogenu na inne osoby.
COVID-19, choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-Cov-2, w większości przypadków przebiega z łagodnymi objawami klinicznymi. Sporadycznie jednak, zwłaszcza u osób starszych i z chorobami współistniejącymi, COVID-19 może prowadzić do ciężkiej niewydolności oddechowej wtórnej do ostrego zapalenia płuc, co może nawet zakończyć się zgonem pacjenta.