Koronawirus (COVID-19) – Co musisz wiedzieć?
Koronawirus jest nowym szczepem wirusa oddechowego, który wchodzi w skład dużej rodziny wirusów. Wirus ten powoduje chorobę, która obejmuje zarówno przeziębienie, jak i cięższy zespół oddechowy. Na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV).
Koronawirus jest największą grupą wirusów należących do rzędu Nidovirales, które obejmują rodziny Coronaviridae, Arteriviridae i Roniviridae. Coronaviridae ma dwie podrodziny, które obejmują orthocoronavirinae i Letovirinae. Koronawirus wykorzystuje peptydazy jako swoje receptory komórkowe do uzyskania dostępu do komórki gospodarza. Wirus jest otoczony jednoniciowym genomem RNA o dodatnim sensie. Genomy kodują różne białka strukturalne, niestrukturalne i pomocnicze. Koronawirus powoduje choroby układu oddechowego oraz pokarmowego odpowiednio u ludzi i zwierząt. Początkowo sądzono, że koronawirus wywołuje choroby u zwierząt rolniczych i przeziębienie u ludzi.
W 2002 r. Chiny zgłosiły ciężkie przypadki zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV). Epidemia trwała 8 miesięcy z potwierdzonymi 8098 przypadkami. W 2012 r. W Królestwie Arabii Saudyjskiej pojawił się kolejny wysoce patogenny ludzki koronawirus, koronawirus zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV). MERS-CoV nadal wywołuje epidemie, częste są przypadki śmiertelne.
[Linking site=”www.gentaur.pl” template=”tableLine” classTable=”full” type=”products” showSupplier=”true” showImage=”true” search=”covid, coronavirus” start=”3″ limit=”3″]
Większość wyizolowanych koronawirusów od ludzi i zwierząt wydaje się pochodzić z różnych gatunków nietoperzy. Wcześniejsze badania dotyczące źródła wirusa w Chinach sugerowały, że mieszkańcy himalajów oraz jenoty były najbardziej prawdopodobnymi gospodarzami odpowiedzialnymi za przenoszenie się choroby naludzi. Badanie wykazało również, że nietoperze są oryginalnymi żywicielami rezerwuarów izolatów SARS-CoV. Jednak dokładny mechanizm, dzięki któremu zachodzi zoonotyczna transmisja na człowieka, jest nadal niejasny.
Pierwszy przypadek koronawirusa został zgłoszony 31 grudnia 2019 r. Chiński Urząd Światowej Organizacji Zdrowia otrzymał informacje o wielu przypadkach zapalenia płuc spowodowanego przez nieznanego wirusa w Wuhan w prowincji Hubei we wschodnich Chinach. Chociaż choroba występuje w Chinach, rozprzestrzeniła się aż do USA, Francji, Australii, Japonii, Kanady i Korei Południowej.
Źródło: Rynek owoców morza Wuhan w Chinach
Wygląda na to, że wirus powstał na rynku owoców morza w Wuhan w Chinach, gdzie sprzedawane są dzikie zwierzęta, w tym króliki, ptaki, świstaki i nietoperze, a także węże. Pierwszymi zarażonymi osobami byli sprzedawcy, dlatego uważa się, że wirus przeniósł się ze zwierząt na ludzi poprzez kontakt i jest bardziej prawdopodobne, że pochodzi od nietoperzy. Wirusolodzy z Wuhan Institute for Virology opublikowali szczegóły wskazujące, że nowy skład genetyczny koronawirusa jest w 96% identyczny z koronawirusem występującym u nietoperzy, które były również oryginalnym źródłem SARS.
W dniu 7 stycznia 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zidentyfikowała nowego wirusa, z rodziny koronawirusów, który obejmuje SARS i przeziębienie. Nazwali wirusa COVID-19 (stary 2019-nCoV). Koronawirus jest powszechny i rozprzestrzenia się przez:
Mapa na żywo [Polska]
Mapa na żywo [Świat]
Koronawirus rozprzestrzenia się przez:
- powietrze przez kaszel i kichanie,
- bliski kontakt osobisty, taki jak dotykanie lub ściskanie dłoni zakażonym osobom,
- dotknięcie wirusem obiektów lub powierzchni, a następnie dotknięcie nosa, ust lub oczu przed umyciem rąk,
- zanieczyszczenie kałem.
Objawy Koronawirusa
Ludzki koronawirus powoduje łagodne, do umiarkowanych choroby górnych dróg oddechowych, takie jak przeziębienie i dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli.
Inne objawy to:
- katar,
- ból głowy,
- kaszel,
- ból gardła,
- gorączka,
- złe samopoczucie,
- duszność,
- trudności w oddychaniu.
W ciężkich przypadkach ostry zespół oddechowy, niewydolność nerek, a nawet śmierć.
Zrób Test z rekomendowanych produktów
Zapytaj o cenę
Zapytaj o cenę
Zapytaj o cenę
Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji?
Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji, zaleca się:
- regularne mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 30 sekund lub dezynfekcję rąk preparatem na bazie alkoholu,
- zakryć nos i usta podczas kaszlu lub kichania,
- unikać dotykania oczu, nosa i ust niemytymi rękami,
- gdy jesteś chory, zostań w domu,
- dokładnie gotować mięso i jajka,
- unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie.
Co zrobić, aby uniknąć infekcji?
- Unikaj niepotrzebnych podróży do obszarów lub krajów, w których wybuchła epidemia koronawirusa,
- Unikaj kontaktu z osobami z objawami podobnymi do koronawirusa,
- Porozmawiaj o podróżach do krajów lub obszarów z epidemią ze swoimi pracownikami służby zdrowia,
- Unikaj rynków zwierzęcych,
- Unikaj zwierząt i produktów pochodzących od zwierząt, takich jak niegotowane mięso,
- Skorzystaj z pomocy medycznej natychmiast po wizycie w rejonach z wybuchem epidemii lub gdy poczujesz mdłości z gorączką, kaszlem lub trudnościami w oddychaniu,
- Unikaj podróżowania podczas choroby.
Jak się leczy koronawirus?
Obecnie nie stosuje się żadnego konkretnego leczenia infekcji 2019-nCoV. Jednak pacjenci otrzymują opiekę wspomagającą w celu złagodzenia objawów lub wsparcia funkcji życiowych narządów. Ponadto rozpoznawanie i selekcja pacjentów z wirusem, wdrażanie środków zapobiegania infekcjom, wczesne monitorowanie, pobieranie próbek do diagnostyki laboratoryjnej i zapobieganie powikłaniom.
Podejrzewasz u siebie Koronawirusa?
Została uruchomiona specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia pod numerem 800-190-590 uzyskasz informacje w zakresie postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa.
Infolinia działa całodobowo również w niedziele i święta.
Podsumowanie
Według WHO strategicznym celem reakcji na chorobę jest ograniczenie kontaktu między ludźmi i ograniczenie wtórnych infekcji wśród bliskich i pracowników służby zdrowia. Identyfikacja i izolacja osób podejrzanych o obecność wirusa, zapewnienie optymalnej opieki nad zarażonymi pacjentami, przekazywanie informacji o wszystkich zdarzeniach społeczeństwu w celu przeciwdziałania dezinformacji oraz partnerstwo z innymi sektorami w celu zminimalizowania wpływu społecznego i gospodarczego.
Źródła
Główny Inspektorat Sanitarny Calodobowa infolinia NFZ o Koronawirusie – https://gis.gov.pl/aktualnosci/calodobowa-infolinia-nfz-o-koronawirusie/ (dostęp 10 marca 2020)
Banerjee, A., Kulcsar, K., Misra, V., Frieman, M., & Mossman, K. (2019). Bats and Coronaviruses. Viruses, 11(1), 41. doi:10.3390/v11010041
CDC. (2020). 2019 Novel Coronavirus (2019-nCoV) outbreak information. Retrieved from http://www.cdc.gov
Fehr, A. R., & Perlman, S. (2015). Coronaviruses: an overview of their replication and pathogenesis. Methods in molecular biology (Clifton, N.J.), 1282, 1–23. doi:10.1007/978-1-4939-2438-7_1
Reynolds, M. (2020, January 29). How China`s coronavirus virus started, explained. Retrieved from http://www.wired.co.uk
The New York Times. (2020). Coronavirus live updates. Retrieved from http://www.nytimes.com
VOA News. (202, January 27). Health: Coronavirus prevention tips. Retrieved from http://www.voanews.com
WHO. (2020). Novel Coronavirus (2019-nCoV). Retrieved from http://www.who.int