Q&A na temat koronawirus (COVID-19) #zostańwdomu Czym jest koronawirus? Czym jest COVID-19?

Q&A na temat koronawirus (COVID-19)

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt i ludzi. U ludzi wiadomo, że kilka wirusów z grupy koronawirusów powoduje infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia po cięższe choroby, takie jak zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Ostatnio odkryty koronawirus powoduje chorobę koronawirusa COVID-19.

Czym jest COVID-19?

COVID-19 jest chorobą zakaźną wywoływaną przez koronawirusa. Do grudnia 2019 – momentu wybuchu epidemii w Wuhan w Chinach, ten nowy wirus, oraz choroba przez niego wywoływana  były nieznane.

Jakie objawy towarzyszą COVID-19?

Najczęstsze objawy COVID-19 to: gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bolesność, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła oraz biegunkę.

Objawy te są zwykle łagodne i nasilają się stopniowo. Niektóre osoby zarażają się, ale nie rozwijają się u nich żadne objawy i nie czują się źle. Większość ludzi (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalistycznego leczenia. Około 1 na 6 osób, które zachorują na COVID-19, choruje poważnie i ma trudności z oddychaniem.

Osoby starsze i osoby z innymi problemami medycznymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub cukrzyca, częściej chorobę przechodzą poważnie. Osoby z gorączką, kaszlem i trudnościami w oddychaniu powinny zwrócić się o pomoc medyczną.

Szczegółowe informacje uzyskasz w poście poniżej.

Koronawirus omikron - co o nim wiemy? Pytania I odpowiedzi

Nowy wariant Covid Omikron – Q&A

Nowy wariant Covid-19, zwany wariantem Omikron (ang Omicron) lub wariantem Covid Omikron, został po raz pierwszy odkryty 11 listopada 2021 r. w Botswanie w Republice Południowej Afryki. Naukowcy szacują, że około 90% nowych zakażeń koronawirusem w RPA opiera się na tym nowym wariancie, który mógł również rozprzestrzenić się na osiem innych prowincji. Kiedy międzynarodowi podróżni...
czym jest- koronawirus covid-19 corona virus

Koronawirus (COVID-19) – Co musisz wiedzieć?

Koronawirus jest nowym szczepem wirusa oddechowego, który wchodzi w skład dużej rodziny wirusów. Wirus ten powoduje chorobę, która obejmuje zarówno przeziębienie, jak i cięższy zespół oddechowy. Na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV).Koronawirus jest największą grupą wirusów należących do rzędu Nidovirales, które obejmują rodziny Coronaviridae, Arteriviridae i Roniviridae. Coronaviridae ma dwie...

W jaki sposób rozprzestrzenia się COVID-19?

Ludzie mogą zarazić się wirusem COVID-19 od innych osób, które są nosicielami, lub chorują z powodu tego wirusa. Choroba może rozprzestrzeniać się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, które rozprzestrzeniają się, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Kropelki te lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół zarażonej osoby. Inni ludzie następnie zarażają się COVID-19 dotykając zakażonych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając brudnymi rękoma swoich oczu, nosa lub ust. Ludzie mogą również zakazić się COVID-19, jeśli wdychają krople wydzielin pochodzące od osoby zarażonej COVID-19, która kaszle lub wydycha krople wydzielin.

Dlatego ważne jest, aby przebywać w odległości większej niż 1 metr (3 stopy) od osoby chorej. Trwają ciągłe badania nad sposobem rozprzestrzeniania się COVID-19, WHO zbiera informacje, aktualizuję je udostępnia.

Środki ochrony dla osób, które przebywają lub ostatnio odwiedzały (w ciągu ostatnich 14 dni) obszary, na których rozprzestrzenia się COVID-19 część 2/2

Czy wirus, który powoduje COVID-19, może być przenoszony drogą powietrzną?

Dotychczasowe badania sugerują, że wirus powodujący COVID-19 jest przenoszony głównie poprzez kontakt z kroplami wydzielin oddechowych, a nie przez powietrze.

Czy COVID-19 można złapać od osoby, która nie ma objawów?

Główną drogą rozprzestrzeniania się choroby są kropelki oddechowe wydalone przez osobę, która kaszle. Ryzyko zarażenia się wirusem COVID-19 od osoby bez objawów jest bardzo niskie. Wiele osób z COVID-19 doświadcza jedynie łagodnych objawów. Jest to szczególnie częste we wczesnych stadiach choroby. Możliwe jest zatem zarażenie się COVID-19 od osoby, która ma na przykład tylko łagodny kaszel i nie czuje się źle.

WHO obecnie prowadzi badania nad okresem transmisji COVID-19 i będzie nadal udostępniać zaktualizowane ustalenia.

Czy mogę zarazić się COVID-19 poprzez kał osoby chorej?

Ryzyko zarażenia się COVID-19 kału zarażonej osoby wydaje się niskie. Chociaż wstępne badania sugerują, że w niektórych przypadkach wirus może być obecny w kale, rozprzestrzenianie się tą drogą nie jest głównym źródłem zarażenia. WHO prowadzi badania nad sposobem rozprzestrzeniania się COVID-19 i będzie nadal dzielić się nowymi odkryciami. Ponieważ ryzyko jednak istnieje, jest to kolejny powód do regularnego mycia rąk po skorzystaniu z łazienki i przed jedzeniem.

Co mogę zrobić aby ochronić siebie i nie przyczynić się do rozprzestrzenia się wirusa?

Środki ochrony dla wszystkich

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat wybuchu epidemii COVID-19. Dostępne są one na stronie internetowej WHO oraz za pośrednictwem krajowego i lokalnego ośrodka zdrowia publicznego. Przypadki COVID-19 notuje się w wielu krajach na całym świecie, a kilka krajów zdecydowało, że nastąpił wybuch epidemii.. Władzom w Chinach i niektórych innych krajach udało się spowolnić lub powstrzymać wybuchy epidemii. Sytuacja jest jednak nieprzewidywalna, dlatego regularnie sprawdzaj najnowsze informacje.

Możesz zmniejszyć ryzyko zarażenia lub rozprzestrzeniania się COVID-19, stosując kilka prostych środków ostrożności:

• Postępuj zgodnie z wytycznymi przedstawionymi powyżej (Środki ochrony dla wszystkich)
• Izoluj się, pozostając w domu, jeśli zaczniesz źle się czuć, nawet przy łagodnych objawach, takich jak ból głowy, niska gorączka (37,3 C lub więcej) i lekki katar, aż do wyzdrowienia. Jeśli konieczne jest, aby ktoś przyniósł ci zapasy lub wyszedł, np. aby kupić jedzenie, wtedy załóż maskę, aby uniknąć zarażenia innych ludzi.
• Dlaczego? Unikanie kontaktu z innymi osobami i wizyt w placówkach medycznych pozwoli tym placówkom działać bardziej efektywnie i pomoże chronić Ciebie i innych przed możliwym COVID-19 i innymi wirusami.
• Jeśli wystąpi gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza, ponieważ może to być spowodowane infekcją dróg oddechowych lub inną poważną chorobą. Zadzwoń wcześniej i poinformuj swojego dostawcę o wszelkich ostatnich podróżach lub kontaktach z podróżnymi.
• Dlaczego? Informacja z wyprzedzeniem pozwoli twojemu pracownikowi służby zdrowia szybko skierować cię do właściwej placówki zdrowia. Pomoże to również zapobiec możliwemu rozprzestrzenianiu się COVID-19 i innych wirusów.

Środki ochrony dla osób, które przebywają lub ostatnio odwiedzały (w ciągu ostatnich 14 dni) obszary, na których rozprzestrzenia się COVID-19:

Środki ochrony dla osób, które przebywają lub ostatnio odwiedzały (w ciągu ostatnich 14 dni) obszary, na których rozprzestrzenia się COVID-19 część 1/2
 • Regularnie i dokładnie myj ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub myj je wodą z mydłem.
 • Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub pocieranie rąk na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.
 • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdego, kto kaszle lub kicha.
 • Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz oddychać kroplami, w tym wirusem COVID-19, jeśli osoba kaszląca ma chorobę.
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
 • Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą zbierać wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować zachorowanie.
 • Upewnij się, że ty i ludzie wokół ciebie przestrzegacie higieny dróg oddechowych. Oznacza to zakrycie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu lub kichania. Następnie natychmiast usuń zużytą chusteczkę.
 • Dlaczego? Kropelki rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając zasad higieny układu oddechowego, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.
 • Zostań w domu, jeśli źle się poczujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską i wcześniej zadzwoń. Postępuj zgodnie ze wskazówkami lokalnego urzędu zdrowia.
 • Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w Twojej okolicy. Zawołanie z wyprzedzeniem pozwoli twojemu pracownikowi służby zdrowia szybko skierować cię do właściwej placówki zdrowia. To również ochroni cię i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych infekcji.
 • Bądź na bieżąco z najnowszymi hotspotami COVID-19 (miasta lub obszary lokalne, w których rozpowszechnia się COVID-19). Jeśli to możliwe, unikaj podróżowania do miejsc – szczególnie jeśli jesteś osobą starszą lub masz cukrzycę, chorobę serca lub płuc.
 • Dlaczego? Masz większą szansę na złapanie COVID-19 w jednym z tych obszarów.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że zarażę się wirusem COVID-19?

Ryzyko zależy od tego, gdzie jesteś – a dokładniej od tego, czy rozwija się tam epidemia COVID-19.

Dla większości ludzi, w większości lokalizacji ryzyko zarażenia się COVID-19 jest wciąż niskie. Istnieją jednak miejsca na całym świecie (miasta lub obszary), w których rozprzestrzenia się choroba. Dla osób mieszkających lub odwiedzających te obszary ryzyko zarażenia się COVID-19 jest wyższe. Rządy i władze zajmujące się zdrowiem podejmują energiczne działania za każdym razem, gdy zostanie wykryty nowy przypadek COVID-19. Pamiętaj, aby przestrzegać lokalnych ograniczeń dotyczących podróży, przemieszczania się i dużych zgromadzeń. Współpraca wraz z działaniami w zakresie kontroli choroby zmniejszy ryzyko zarażenia się lub rozprzestrzenienia wirusa COVID-19.

Ogniska COVID-19 można powstrzymać, a transmisję wirusa zatrzymać, jak pokazano w Chinach i niektórych innych krajach. Niestety nowe ogniska mogą pojawić się szybko. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z sytuacji, w której jesteś lub gdzie zamierzasz się udać. WHO publikuje codzienne aktualizacje na temat sytuacji związanej z COVID-19 na całym świecie.

Możesz to zobaczyć na https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/

Czy powinienem się martwić COVID-19?

Choroba wywołana zakażeniem COVID-19 jest generalnie łagodna, szczególnie u dzieci i młodych osób. Może jednak powodować ciężką chorobę: około 1 na 5 osób zarażonych potrzebuje opieki szpitalnej. Dlatego jest całkiem normalne, że ludzie martwią się, w jaki sposób wybuch COVID-19 wpłynie na nich i ich bliskich.

Nasze o działania należy skupić na ochronie siebie, naszych bliskich i naszych społeczności. Wśród tych działań jest przede wszystkim regularne i dokładne mycie rąk oraz dobra higiena dróg oddechowych. Po drugie, bądź na bieżąco i postępuj zgodnie z radami lokalnych władz ds. Zdrowia, w tym dostosuj się do wszelkich ograniczeń dotyczących podróży, przemieszczania się i spotkań.

Dowiedz się więcej o tym, jak się chronić https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

SARS-CoV-2 Rapid Antigen Test Nasal

Zapytaj o cenę

Biocredit Covid-19 Ag Detection Kit

Zapytaj o cenę

Accu-Tell COVID-19 IgG/IgM Rapid Test

Accu-Tell COVID-19 IgG/IgM Rapid Test

Numer Katalogowy:GEN-B352-20tests

Zapytaj o cenę

Kto jest zagrożony?

Ponieważ wciąż uczymy się, w jaki sposób COVID-2019 wpływa na osoby starsze i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami takimi jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, choroby płuc, rak lub cukrzyca pewnym wydaje się te osoby częściej niż inne zapadają na poważne choroby.

Czy antybiotyki są skuteczne w leczeniu lub zapobieganiu COVID-19?

Nie. Antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, działają tylko na infekcje bakteryjne. COVID-19 jest wywoływany przez wirusa, więc antybiotyki nie działają. Antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegania lub leczenia COVID-19. Powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza w leczeniu infekcji bakteryjnej.

Czy istnieje terapia lub lekarstwo, które mogą zapobiegać lub leczyć COVID-19?

Chociaż niektóre zachodnie, tradycyjne lub domowe środki zaradcze mogą zapewnić komfort i złagodzić objawy COVID-19, nie ma dowodów na to, że obecne leki mogą zapobiegać lub leczyć tę chorobę. WHO nie zaleca samoleczenia jakimikolwiek lekami, w tym antybiotykami, w celu zapobiegania lub leczenia COVID-19. Istnieje jednak kilka trwających badań klinicznych, które obejmują zarówno leki zachodnie, jak i tradycyjne. WHO będzie nadal dostarczać aktualne informacje, gdy tylko dostępne będą wyniki badań klinicznych.

Czy istnieje szczepionka na COVID-19?

Jeszcze nie. Do chwili obecnej nie ma szczepionki ani konkretnego leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby lub leczył COVID-2019. Jednak osoby dotknięte chorobą powinny otrzymać pomoc w łagodzeniu objawów. Osoby z poważną chorobą powinny być hospitalizowane. Większość pacjentów wraca do zdrowia w krótkim czasie.

Możliwe szczepionki, oraz leki są badane. Są one testowane w ramach prób klinicznych. WHO koordynuje wysiłki na rzecz opracowania szczepionek i leków w celu zapobiegania i leczenia COVID-19.

Najbardziej skutecznym sposobem ochrony siebie i innych przed COVID-19 jest częste mycie rąk, zakrycie zgięciem łokcia lub chusteczką podczas kaszlu oraz zachowanie odległości co najmniej 1 metra (3 stóp) od ludzi, którzy kaszlą lub kichają.

(Zobacz Basic protective measures against the new coronavirus).

Czy COVID-19 to to samo co SARS?

Nie. Wirus, który powoduje COVID-19, i ten, który spowodował wybuch zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) w 2003 roku, są ze sobą spokrewnieni genetycznie, ale choroby, które wywołują, są zupełnie inne.

Czy powinienem nosić maskę, by się chronić?

Zwykła maseczka chirurgiczna nie chodzi przed zarażeniem jednak znacznie zmniejsza ona ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Jednorazowej maski na twarz można użyć tylko raz.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony siebie i innych przed COVID-19 jest częste mycie rąk, zakrycie kaszlu zgięciem łokcia lub chusteczką oraz zachowanie odległości co najmniej 1 metra (3 stóp) od ludzi, którzy kaszlą lub kichają. Zobacz basic protective measures against the new coronavirus.

Jak używać maski ochronnej?

 1. Przed dotknięciem maski oczyść ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub mydłem i wodą
 2. Weź maskę i sprawdź, czy nie ma otarć lub dziur.
 3. Zorientuj, która strona jest górną stroną (gdzie znajduje się metalowy pasek).
 4. Upewnij się, że właściwa strona maski jest skierowana na zewnątrz (strona kolorowa).
 5. Umieść maskę na twarzy. Ściśnij metalowy pasek lub sztywną krawędź maski, aby dopasowała się do kształtu nosa.
 6. Opuść dół maski, aby zakryła usta i podbródek.
 7. Po użyciu zdejmij maskę; usuń elastyczne pętle z tyłu uszu, jednocześnie trzymając maskę z dala od twarzy i ubrania, aby uniknąć dotykania potencjalnie skażonych powierzchni maski.
 8. Wyrzuć maskę do zamkniętego pojemnika natychmiast po użyciu.
 9. Po dotknięciu lub wyrzuceniu maski wykonaj czynności związane z higieną rąk – użyj ściereczki do rąk na bazie alkoholu lub, w przypadku widocznego zabrudzenia, umyj ręce mydłem i wodą.

Jak długo rozwija się COVID-19?

„Okres inkubacji” oznacza czas między złapaniem wirusa a wystąpieniem objawów choroby. Większość szacunków określa czas inkubacji COVID-19 na 1 do 14 dni, najczęściej około 5 dni. Te szacunki zostaną zaktualizowane, gdy dostępnych będzie więcej danych.

Czy ludzie mogą zarazić się wirusem od zwierząt?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które są powszechne u zwierząt. Czasami ludzie zarażają się tymi wirusami, które mogą następnie rozprzestrzeniać się na inne osoby. Na przykład SARS-CoV był związany z kotami cywetami, a MERS-CoV jest przenoszony przez wielbłądy dromadery. Możliwe zwierzęce źródła COVID-19 nie zostały jeszcze potwierdzone.

Aby się chronić, na przykład podczas odwiedzania rynków żywych zwierząt, unikaj bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami i powierzchni mających kontakt ze zwierzętami. Przez cały czas zapewniaj dobre praktyki bezpieczeństwa żywności. Obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi ostrożnie, aby uniknąć zanieczyszczenia niegotowanej żywności i unikaj spożywania surowych lub niedogotowanych produktów zwierzęcych.

Czy mogę złapać wirusa od mojego zwierzaka?

Chociaż w Hongkongu zdarzył się jeden przypadek zarażenia psa, nie ma do tej pory dowodów na to, że pies, kot lub jakiekolwiek zwierzę może przenosić COVID-19. COVID-19 rozprzestrzenia się głównie poprzez kropelki wytwarzane, gdy zarażona osoba kaszle, kicha lub mówi. Aby się chronić, często i dokładnie myj ręce.

WHO nadal monitoruje najnowsze badania dotyczące tego i innych tematów COVID-19 i będzie aktualizować, gdy będą dostępne nowe odkrycia.

Jak długo wirus przeżywa na powierzchniach?

Nie jest pewne, jak długo wirus wywołujący COVID-19 przeżyje na powierzchni, ale wydaje się, że zachowuje się jak inne koronawirusy. Badania sugerują, że koronawirusy (w tym wstępne informacje na temat wirusa COVID-19) mogą utrzymywać się na powierzchniach przez kilka godzin lub nawet kilka dni. Może się to różnić w różnych warunkach (np. rodzaj powierzchni, temperatura lub wilgotność otoczenia).

Jeśli uważasz, że powierzchnia może być zainfekowana, wyczyść ją zwykłym środkiem dezynfekującym, aby zabić wirusa i chronić siebie i innych. Oczyść ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub umyj je mydłem i wodą. Unikaj dotykania oczu, ust lub nosa.

Źródło

Q&A on coronaviruses (COVID-19) – https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses (30.03.2020)