Czym jest wirus?

Czym jest wirus?

Po łacinie VIRUS oznacza jad. To bardzo trafne określenie ponieważ jest to coś, co potrafi zrobić bardzo dużo złego dla naszego organizmu. Wirusy potrafią mutować i bardzo szybko się rozmnażać w organizmie. Są to bardzo, bardzo małe cząsteczki mniejsze od bakterii. Zbuntowane są z kwasów nuklidowych i białka. Nie mają żadnego kształtu i atakując dopasowują się do komórek gospodarza w którym się zagnieździły.

Czym jest wirus?

Pokonując barierę ochronną przenikają do organizmu gospodarza. i zaczynają atakować komórki. W organizmie zaczynają się namnażać . Zakażone komórki żywiciela pękają i wydostają się z nich nowe wirusy, które atakują kolejne komórki. I jak się namnażaj, że organizm nie jest w stanie tego powstrzyma, ponieważ organizm nie jest w stanie odróżnić chorych komórek od tych zdrowych. Wirusy wnikają w każdą komórkę zaczynają się nią żywić i w wyniku tego komórka umiera.

Budowa wirusa

Czym jest wirus, budowa wirusa

Podstawowa struktura wirusa

A. Wirusy bezotoczkowe
B. Wirusy otoczkowe

  1. Kapsyd
  2. Kwas nukleinowy
  3. Kapsomer
  4. Nukleokapsyd
  5. Wirion
  6. Osłonka lipidowa
  7. Wypustki

Wirus zbudowany jest z kwasu nukleinowego który stanowi ich genom oraz z płaszcza białkowego zwanego kapsydem. Zawierają jeden z dwóch kwasów nukleinowych- RNA (wirusy RNA )lub DNA (WIRUSY dna ).