Cukrzyca – częsta choroba XXI wieku
W ciągu ostatnich lat możemy zauważyć systematyczny wzrost częstości wykrywania cukrzycy wśród mieszkańców Polski. Na ten moment zachorowalność na cukrzycę wynosi około 6,54%, co w przeliczeniu na mieszkańców kraju wynosi około 2 mln osób. W jaki sposób możemy ograniczyć wzrost tych liczb?
Czym jest cukrzyca?
Cukrzyca to choroba przewlekła, która występuje w przypadku, gdy trzustka nie produkuje odpowiedniej ilości insuliny, bądź gdy organizm nie potrafi w odpowiednim stopniu zużyć wytworzoną przez organizm insulinę. Lecz czym jest insulina? Jest to hormon, który reguluje poziom glukozy we krwi. Cukrzyca jest chorobą, która pojawia się u ludzi w każdym wieku, przez co trudno jest powiązać objawy choroby z jej przyczyną. Na ten moment jest to choroba nieuleczalna, lecz można nad nią zapanować i prowadzić normalne życie. Aktualnym sposobem leczenia cukrzycy jest podawanie insuliny w postaci analogów oraz insuliny ludzkiej. Lek ten podaje się poprzez wstrzyknięcie podskórne. Istnieją również metody leczenia w postaci leków, które głównie działają przy cukrzycy typu II. Stosuje się głównie metforminę, pochodne sulfonylomocznika, antagonistów receptora GLP-1 oraz inhibitorów SGLT-2.
Jakie są rodzaje cukrzycy?
Istnieją dwa główne rodzaje cukrzycy – cukrzyca typu I i cukrzyca typu II. Jednakże, coraz częściej do podziału dodaje się również cukrzycę cukrzycową. Poniżej przedstawimy Państwu najważniejsze cechy i różnice tych przypadków:
- Cukrzyca typu I:
- Ten rodzaj choroby powodowany jest przez reakcję autoimmunologiczną, podczas której organizm zaprzestaje produkować insuliny. Układ immunologiczny osoby chorej na ten typ cukrzycy atakuje i niszczy komórki beta trzustki, których funkcją jest wytwarzanie insuliny. Najczęściej wykrywana jest u dzieci oraz u młodych dorosłych, lecz może pojawić się w każdym wieku. Bardzo ważnym aspektem przy tym rodzaju jest to, że bardzo często jest to choroba ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się u przyszłych potomków. Osoby chore na cukrzycę typu I muszą codziennie przyjmować insulinę w postaci wstrzykiwań podskórnych.
- Cukrzyca typu II:
- Głównym mechanizmem tego rodzaju choroby, jest brak zużywania odpowiedniej ilości insuliny przez organizm. Przez zbyt małe ilości przetwarzanego hormonu, organizmowi nie udaje się zachować odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Zazwyczaj pojawia się u osób dorosłych, lecz także coraz częściej zauważamy przypadki u nastolatków a nawet dzieci. Nad tym typem cukrzycy możemy jednak sami zapanować i sami zmniejszyć ryzyko zachorowania. Gdy jednak już pojawi się u nas taka choroba, to na rynku farmaceutycznym istnieją leki, które pozwalają utrzymać odpowiedni poziom cukru , takie jak np. metformina.
- Cukrzyca ciążowa:
- Ten rodzaj cukrzycy pojawia się u kobiet w ciąży, które wcześniej nie chorowały na tę chorobę. Bardzo często jednak, rodzaj ten ustępuje po urodzeniu dziecka. Jednakże pojawienie się jej w trakcie ciąży powoduje ryzyko późniejszego zachorowania na cukrzycę typu II. Cukrzyca ciążowa również wykazuje efekty na dziecku, takie jak zwiększone ryzyko chorób, ryzyko otyłości oraz ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.
Jak możemy zapobiec zachorowanie na cukrzycę typu II?
W przeciwieństwie do cukrzycy typu I, możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się u nas cukrzycy typu II w następujący sposób:
- Zdrowa dieta
- Dodatek aktywności fizycznej, chociażby 30 minut dziennie
- Dbanie o utrzymanie odpowiedniej wagi
- Zarządzanie poziomem stresu
- Zmniejszenie przyjmowanego alkoholu
- Kontrolowanie odpowiedniej ilości snu