Co to jest mikrobiologia

Co to mikrobiologia? – Historia, Dziedziny

Cały nasz świat składa się z mikroorganizmów. Sami nie zdajemy sobie pojęcia z tego, jak często napotykamy się na bakterie zarówno te dobre jak i te szkodliwe dla naszego organizmu. Wiele produktów, gotowych do zakupu na stronie Gentaur należy właśnie do sprzętu potrzebnego w laboratoriach mikrobiologicznych. Jaka praca zachodzi w takim oto miejscu, oraz czym zajmuje się sama dziedzina nauki zwana mikrobiologią? O tym dowiemy się w poniższym artykule.

Czym zajmuje się mikrobiologia?

Mikrobiologia to nauka zajmująca się studiowaniem żyjących organizmów, które są na tyle małe, że nie możemy ich zauważyć gołym okiem. Zakres gatunków, które znajdują się w tej dziedzinie to bakterie, archeony, wirusy, grzyby, priony, pierwotniaki i glony. Wymienione przez nas organizmy można też w skrócie określić jako mikroorganizmy.

Jednym z najważniejszych badań mikrobiologicznych jest posiew bakterii. Po inkubacji na płytce z podłożem widoczne są bakterie oraz grzyby o różnej wielkości i kolorze, pozwalające wykryć laborantowi z jakim gatunkiem ma do czynienia.

Posiew mikrobiologiczny

Historia mikrobiologii

Początek mikrobiologii odnotowuje się wraz z wynalezieniem mikroskopu oraz z dalszym udoskonaleniem tego urządzenia. W 17 wieku Antonie van Leeuwenhoek, którego zainteresowaniem było wytwarzanie nowych szkieł mikroskopowych, zauważył małe stworzenia podczas obserwacji pod powiększeniem, które później okazały się być jednymi z pierwszo-odkrytych mikroorganizmów.

Oczywiście pierwsze odkrycia oraz idee na temat tej nauki pojawiały się już w czasach starożytnych, np. w Rzymie bądź w Japonii. Wtedy właśnie powstały pierwsze teorie o istnieniu organizmów niewidocznych dla nas gołym okiem.

Początkiem poddziedziny mikrobiologii zwanej bakteriologią możemy odnotować na 19 wiek, gdzie Ferdinand Cohn dokonał odkrycia kilku gatunków bakterii, takich jak np. bakterie Bacillus. Innymi znanymi naukowcami tej dziedziny byli: Louis Pasteur, który odkrył metodę pasteryzacji oraz szczepionki przeciwko wściekliźnie i wąglikowi oraz Robert Koch, dzięki któremu dzisiaj znany mechanizm powstawania infekcji bakteryjnych oraz znamy przyczynę gruźlicy.

Dziedziny mikrobiologii

  • Bakteriologia – nauka o bakteriach
  • Mykologia – nauka o grzybach
  • Protozoologia – nauka o pierwotniakach
  • Wirusologia – nauka o wirusach
  • Fykologia – nauka o glonach
  • Ekologia mikrobiologiczna
Anthonie van Leeuwenhoek (1632-1723). Natuurkundige te Delft Rijksmuseum
Anthonie van Leeuwenhoek (1632-1723). Natuurkundige te Delft Rijksmuseum

Jak zostać naukowcem z dziedziny mikrobiologii?

Aby uzyskać przeszkolenie potrzebne do pracy jako mikrobiolog, należy ukończyć studia wyższe z dziedziny biologii, a następnie udoskonalać swoją wiedzę za pomocą licznych specjalizacji oraz szkoleń. Możliwe też jest osiągnięcie tego celu poprzez ukończenie studiów medycznych, takich jak na przykład farmacja i pozostanie naukowcem uczelnianym w tej dziedzinie. Najczęściej potrzebny jest doktorat, aby móc rozwijać się w dalszym stopniu.

Dzień pracy mikrobiologa, wysoce zakaźnym materiałem biologicznym, odpowiednie stroje ochronne.