Analityka medyczna – dziedzina dla pasjonatów nauki

Analityka medyczna – kierunek dla zafascynowanych nauką

Co roku maturzyści zmagają się z największą decyzją swojego życia. Stają przed wyborem jaki kierunek wybrać, a z tym jaki zawód chcą wykonywać w przyszłości. Absolwenci szkół licealnych, którzy pisali maturę z przedmiotów przyrodniczych, takich jak chemia i biologia szczególnie posiadają duży wybór kierunków związanych z pracą w ochronie zdrowia. Jednym z nich jest analityka medyczna. Jak wygląda studiowanie tego kierunku? Jaki zawód czeka nas po ukończeniu studiów?

Czym jest Analityka Medyczna?

Opisany przez nas w tym artykule kierunek kształcenia wyższego to typ studiów jednolitych magisterskich. Studia te kończą się uzyskaniem tytułu magistra, po obronieniu pracy dyplomowej. Samo studiowanie na tym kierunku trwa pięć lat. Analityka medyczna aktualnie znajduje się w ofertach 14 uczelni wyższych w Polsce –

Uniwersytecie Rzeszowskim, Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku oraz Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Studia te odbywają się w trybie stacjonarnym.

W trakcie studiów studenci spotykają się z wieloma przedmiotami o tematyce medycznej.
W trakcie studiów studenci spotykają się z wieloma przedmiotami o tematyce medycznej.

Jak dostać się na kierunek Analityka Medyczna

Każda uczelnia posiada oddzielne wymagania co do przedmiotów wymaganych na maturze. W większości jednak najpopularniejsze są: biologia, chemia, fizyka, matematyka oraz fizyka i astronomia. Każdy z maturzystów zainteresowany tematem studiowania tego kierunku powinien zapoznać się z progami punktowymi oraz innymi zaleceniami na stronie internetowej wybranej uczelni. Często również mile widziany jest rozszerzony język obcy.

Czego uczymy się na kierunku Analityka Medyczna?

W trakcie studiów student osiąga wiedzę z wielu przedmiotów związanych z naukami przyrodniczymi, które głównie opierają się na dziedzinach chemii i biologii. Uczeń również zapoznaje się z wieloma przedmiotami medycznymi. Studia opierają się na naukach potrzebnych nam w dalszej pracy jako diagnosta laboratoryjny. Dowiadujemy się jak przygotować próbki biologiczne, oraz jak dokonać ich analizy składu oraz ustalić odpowiednie parametry. Studenci uczą się jak obsługiwać sprzęt laboratoryjny, oraz jak uzyskiwać pozytywne wyniki z analiz. Najważniejsze przedmioty na tym kierunku to: diagnostyka laboratoryjna, hematologia, histologia, toksykologia, diagnostyka mikrobiologiczna, patomorfologia oraz wiele innych.

Analityka medyczna - dziedzina
W trakcie studiów studenci spotykają się z wieloma przedmiotami medycznymi.

Jaki zawód czeka nas po ukończeniu studiów?

Kierunek ten posiada wiele ścieżek rozwojowych czekających na młodego absolwenta. Po osiągnięciu tytułu diagnosty laboratoryjnego możemy odnaleźć się we wszelakich jednostkach laboratoryjnych takich jak laboratoria medyczne czy laboratoria diagnostyczne. Istnieje również możliwość pracy w instytucjach badawczych. Dla spragnionych dalszego osiągania nowych poziomów wiedzy możliwa jest praca jako pracownik naukowy.

Na zdjęciu przykładowa oferta pracy na kierunku Analityka Medyczna - praca w laboratorium diagnostycznym.
Na zdjęciu przykładowa oferta pracy na kierunku Analityka Medyczna - praca w laboratorium diagnostycznym.

Jakie cechy przydatne są na kierunku Analityka Medyczna?

  • Ambitność
  • Dokładność
  • Zorganizowane
  • Odpowiedzialność
  • Profesjonalizm
  • Cierpliwość
  • Skrupulatność

Wszystkie wyżej wymienione cechy są potrzebne nie tylko w trakcie samego studiowania, ale również w trakcie przyszłej pracy w laboratorium. Zawsze warto udoskonalać swoje wartości i zasady, aby następnie w jak najlepszym stopniu wykonywać swoje obowiązki.

Źródła:

  1. Otouczelnie
  2. umed.lodz.pl
  3. NCBI
  4. umw.edu.pl