wplyw korona wirusa na globalny rynek niski kurs dolara covid-19 coronavirus

Koronawirus i jego konsekwencje

Choroba wywołana przez koronawirus została ostatnio nazwana przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia Covid-19. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „corona” (krąg światła widziany czasami wokół księżyca lub słońca w zaćmieniu) , 'virus’ (wirus) i 'disease’ (choroba) Rok 2019 uznaje się za rok w którym wirus się pojawił.

Liczba ofiar śmiertelnych wzrasta. W Chinach odnotowano ponad 3000 zgonów, a na całym świecie ponad 4 200 (z dnia 11.03.2020). Analiza genetyczna koronawirusa w Chinach wykazała ze wirus ten jednak rożni się od wirusa SARS-cov. Obraz genetyczny jest podobny do koronawirusa wyizolowanego od nietoperzy.

Jak wirus się rozprzestrzenia?

Niewiele wiadomo na temat koronawirusa, zwłaszcza jaką drogą przedostaje się ze zwierząt na ludzi. Przyjmuje się ze koronawirus to dużą rodzina wirusów spotykanych wśród rożnych gatunków zwierząt takich jak:

  • wielbłądy
  • bydło
  • koty i nietoperze.

Wirus ten może zakazić ludzi i przenosić się z jednej osoby na drugą. Wirus rozprzestrzenia się z jednej osoby na inną gdy są one w bliskim kontakcie, około metra głownie droga kropelkową, gdy zainfekowana osoba kaszle lub kicha. Krople są wtedy wdychane do płuc.

Według Centrum Zwalczania Chorób nie jest jasne czy zarazić się można przez dotykanie powierzchni już zainfekowanych czy przez nosicielstwo wirusa i dotykanie ust, nosa czy oczu.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirus

Źródło:gis.gov.pl

Testowanie wirusa COVID-19

Zmiana sposobu liczenia

12 lutego 2019 roku liczba zarażonych osób wzrosła o 14,84, co daje ponad 60000 zarażonych przypadków. Było to spowodowane zmianami w sposobie liczenia chorych przez władze w Chinach. Epidemia wirusa była trudna do zatrzymania, gdyż jest on zupełnie rożny od dotychczas znanych wirusów.

[Linking site=”www.gentaur.pl” template=”tableLine” classTable=”full” type=”products” showSupplier=”true” showImage=”true” search=”coronavirus, covid” start=”6″ limit=”3″]

Objawy:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • płytkość oddechu,
  • bóle mięśni
  • czy osłabienie są charakterystyczne dla wielu chorób.

Liczba zarażonych na całym świecie z dnia:

10.03.2020 wynosi 115 965 tyś
11.03.2020 wynosi 119 541 tyś

Rentgen klatki piersiowej czy tomografia dostarczają więcej informacji lecz nie rozstrzygających, gdyż niektórzy pacjenci z korona wirusem doświadczają zapalenia płuc które może wywoływać wiele czynników. Dlatego też testowanie próbek pobranych z układu oddechowego na obecność covid19 jest metodą efektywna. Lekarze odnotowują każdego pacjenta zarażonego wirusem. Testy nie są ogólnodostępne z uwagi na nowość wirusa. Większość laboratoriów ich nie posiada. W związku z tym doliczani są pacjenci z objawami grypopodobnymi na wypadek niewykrytego w testach wirusa.

Chińska prowincja Hubei potwierdziła istnienie COVID-19 poprzez testy RNA. RNA zawiera informacje genetyczne które umożliwiają identyfikacje patogenu. Tomografii komputerowej albo prześwietlenia płuc używa się do wykrycia infekcji. Taka diagnostyka pozwoli na szybkie wykrycie i leczenie wirusa.

Jak covid19 wpływa na światowy rynek?

Wirus nadwyręża światową ekonomie poprzez negatywny wpływ na biznesowy. Z powodu narzucanych restrykcji wpływa na wszystko, od turystyki poprzez import, eksport. Obecnie Chiny stanowią\napędzają  1/6 światowej gospodarki, która teraz zwolniła. W Chinach zamknięto większość fabryk takich jak: Airbus, GKS, Apple, Nike, Disney, IKEA. Efekty odczuwalne są dla rynków lokalnych.

Mieszkańcy Wuhan są kompletnie odcięci od świata zewnętrznego, ograniczając tym samym rozprzestrzenianie się wirusa. Lokalne rynki zostały wielce nadszarpnięte a chińska konsumpcja spadła. Kilka państw wystosowało alert turystyczny ostrzegając przed przyjazdem do Chin, co więcej niektóre linie lotnicze zawiesiły loty do Azji. Wewnątrz Chin, rząd nawołuje mieszkańców do przekładania podroży poza granice kraju.

Jeśli produkcja w Chinach jest zatrzymana przez dłuższy okres czasu, to międzynarodowe rynki będą zagrożone nie otrzymaniem potrzebnych części. W rezultacie ekonomiści i analitycy ostrzegają ze ostateczny upadek ekonomiczny zależy od tego jak Chiny poradzą sobie z utrzymaniem epidemii w ryzach i jak zorganizowany zostanie powrót do pracy.

Zamykanie fabryk sieje chaos wśród międzynarodowych firm które polegają na dostawach towaru z Chin. Spadek produkcji może jeszcze się pogłębiać, jeśli epidemia nie zostanie odpowiednio kontrolowana. Turystyka azjatycka jest także poważnie narażona a efekty wirusa odczuwalne są  w sektorach gospodarczych takich  jak ropa naftowa czy cyna które Chiny produkują na szeroką skalę.

Kurs dolara poleciał ostro w dół do 3,77 złotego

[Linking site=”www.gentaur.pl” template=”tableLine” classTable=”full” type=”products” showSupplier=”true” showImage=”true” search=”SARS, covid” start=”10″ limit=”3″]

Kurs dolara usd z dnia 10 marca 2020

Źródło:tradingview.com

Kurs dolara w stosunku do złotówki USD-PLN waluta z dnia 10.03.2020

Źródło:mataf.net

Jak skutecznie myć ręce?

główny inspektor sanitarny jak skutecznie myć ręce

Źródło:gis.gov.pl

Zródło

CDC. (2020). How 2019-nCoV spreads. Retrieved from www.cdc.gov
Główny Inspektorat Sanitarny Calodobowa infolinia NFZ o Koronawirusie – https://gis.gov.pl/aktualnosci/calodobowa-infolinia-nfz-o-koronawirusie/ (dostęp 10 marca 2020)
How will coronavirus affect the world economy? Retrieved from https://www.dw.com (dostęp 10 marca 2020)
Foreign Policy. (10 marca 2020). Economic impacts of China`s coronavirus worse than SARS. Retrieved from https://www.foreignpolicy.com