Wąsopad – listopad miesiącem świadomości męskich nowotworów

Wąsopad – listopad miesiącem świadomości męskich nowotworów

Co roku miesiąc listopad przypomina nam dzięki akcji „Movember” (na polski „Wąsopad”) o tym jak ważna jest profilaktyka męskich nowotworów. Dzięki temu wydarzeniu wielu mężczyzn ma możliwość dowiedzenia się jak ważne są badania profilaktyczne w ich przypadku. Lecz z jakimi dokładnie chorobami związana jest ta akcja? Oraz jakie badania należy wykonać? O tym dowiedzą się Państwo w dalszej części artykułu

Historia akcji Movember:

Kampania Movember uzyskała swoje początki już w latach 90tych, gdy grupa młodych mężczyzn mieszkających w Południowej Australii uznali, by zapuścić wąsy na cele charytatywne przez cały miesiąc. Później dzięki temu wydarzeniu wymyślona została nazwa Mo – od moustache, z angielskiego wąs -vember – od November, z angielskiego listopad. Kolejna głośna edycja tego wydarzenia odbyła się w 2005 roku, gdy grupa znajomych ponowiła pomysł zapuszczenia wąsów. Po nagłośnieniu akcji w następnym roku zebrano już 40000 dolarów dla Fundacji raka prostaty w Australii. Akcja przyjęła symbol wąsa jako swój znak rozpoznawczy i do dziś dzień co roku przypominam nam jak ważne są badania profilaktyczne.

Jakie badania profilaktyczne powinien wykonać mężczyzna w celu uniknięcia nowotworów?

 

  • Samobadanie jąder – raz na rok
  • Morfologia krwi
  • Kontrola prostaty za pomocą badania per rectum – raz na rok
  • Oznaczenie poziomu PSA

 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Oczywiście nie powinniśmy czekać na wykonanie badania kontrolnego aż do momentu, gdy zaczynamy u siebie zauważać niepokojące symptomy. Jednakże poniżej wymieniamy niektóre z możliwych znaków wskazujących na choroby prostaty:

  •  
  • Problemy z oddawaniem moczu
  • Częste oddawania moczu szczególnie w nocy
  • Problem z kompletnym opróżnieniem pęcherza moczowego
  • Ból podczas oddawania moczu
  • Krew w moczu
  • Ból w plecach, biodrach bądź miednicy

 

Dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne?

Wiele chorób można zauważyć już w początkowych stadiach. Pozwala nam to na szybkie wprowadzenie farmakoterapii, bądź podjęcia decyzji o potrzebnym zabiegu. Niestety większość zauważalnych przez nas objawów pojawia się już w późnym okresie choroby. Gdy w dość szybkim czasie uda się wykryć raka prostaty, mamy większą szansę na przeżycie, niż gdy rak ten przeniesie się w szybkim stopniu na inne narządy. Warto również wziąć pod uwagę historię chorób w swojej rodzinie. Gdy u jednego z naszych krewnych pojawiła się choroba nowotworowa, należy wziąć pod szczególną ostrożność możliwość zachorowania.

No dobrze, ale gdzie mogę się zbadać?

Podczas miesiąca listopad wolontariusze akcji Movember pojawiają się w różnych miastach ucząc jak powinny wyglądać samobadania profilaktyczne. Same badania wykonamy w każdym laboratorium diagnostycznym lub u lekarza urologa.