wybuch koronawirusa w europie who oglosilo pandemie czym jest pandemia? COVID-19

Wybuch koronowirusa w Europie. Czym jest pandemia?

Światowa organizacja zdrowia – WHO ogłosiła pandemię. Czym tak naprawdę jest pandemia?

Nazwa pochodzi od greckich słów: „pan” = „wszyscy” i „demos” = „lud”.
Różnica między epidemią to przede wszystkim obszarem, który obejmuje.

 

Pandemia dzieli się na czterech etapy:

  • 1. Lokalna epidemia.
  • 2. Rozprzestrzenianie się epidemii poza granice.
  • 3. Wtórne ogniska epidemiczne na innym kontynencie, a następnie na kolejnych.
  • 4. Pojawienie się masowych wtórnych ognisk epidemicznych na co najmniej dwóch kontynentach.

 

Ten uzasadniony strach wzbudzają dowody na rozprzestrzenienie się wirusa poza Chinami. Światowa Organizacja Zdrowia na konferencji podała, że powodowana przez koronawirusa SARS-CoV-2 choroba COVID-19 została uznana za pandemię.

Choroba Covid-19 zakończyła już ponad 4400 istnień (z dnia 11.03.2020). W kompetencjach Unii Europejskiej leży wydawanie dyrektyw, czy też nadzorowanie działań mających na celu powstrzymanie pandemi, nie maja natomiast jurysdykcji w sprawach tworzenia zasad polityki zdrowotnej.

Badania prowadzone są od grudnia

Badania prowadzone są od grudnia, większość z nich zarejestrowano w Chinach. Niemcy również zmagają się z epidemią. W ostatnich dniach kilka nagłych przypadków zachorowań odnotowano również w Iranie.

Jednakże najbardziej zainfekowana jest Korea Południowa, w kraju tym każdego dnia pojawiają się setki nowych przypadków zachorowań. Choroba ma znamiona pandemii, gdyż rozprzestrzenia się w wielu krajach jednocześnie. Wirus jest wysoce zaraźliwy i rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano w Danii, Estonii i Rumuni.

Doprowadziło to do paniki w Europie wśród władz próbujących kontrolować wybuch. Na przykład we Włoszech – odwołana została część wydarzeń publicznych a nawet pozamykano niektóre szkoły, ponadto tysiące osób zostały poddane kwarantannie. Istnieją obawy recesji gospodarczej w związku z zamykaniem hoteli i kawiarni.

?ak skutecznie dezynfekowac rece? coronavirus koronawirus pandemia
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirus

Walka z czasem.

Państwa europejskie walczą na wielu frontach, by stawić czoło pandemii. Istnieje współpraca między państwami członkowskimi w zakresie przepływu informacji, oceny potrzeb, utrzymania ciągłości reakcji, odpowiedzi na zagrożenia. Od czasu wybuchu epidemii (obecnie pandemii) wirusa, Unia Europejska współpracuje z państwami członkowskimi poprzez wczesne ostrzeganie – profilaktykę.

W ramach przygotowań do powstrzymania wirusa większość krajów zwiększa fundusze w sektorach związanych z walką z pandemią. WHO stawia na zwiększenie gotowości do ustanowienia stanu zagrożenia międzynarodowego zdrowia publicznego. Ma to wpływ na ocenę ryzyka podroży.

Mapa Pandemi na żywo

Rożnica pomiędzy koronawirusem a grypą

Objawy dla obu chorób są bardzo podobne, obie są chorobami wirusowymi, dla których charakterystyczne są gorączka i kaszel. Jednakże czas trwania infekcji rożni się – dla porównania czas trwania grypy bez powikłań wynosi od 3 do 7 dni z kaszlem, który utrzymuje się do dwóch tygodni.

[Linking site=”www.gentaur.pl” template=”tableLine” classTable=”full” type=”products” showSupplier=”true” showImage=”true” search=”coronavirus, covid” start=”15″ limit=”3″]

U połowy pacjentów cierpiących na koronawirus rozwijają się duszności co najmniej 8 dni po zapoczątkowaniu symptomów. Ponadto pacjenci z koronawirusem mają zmiany w obrazie tomografii komputerowej, dlatego też jest to poważniejsze niż grypa. W związku z tym, większość pacjentów zostaje przyjmowana na oddział intensywnej opieki medycznej, co niekiedy kończy się śmiercią.

Według Centrum Zwalczania Chorób objawy zwykłej grypy to: gorączka, kaszel, ból gardła, bóle mięśni, ból głowy, cieknący nas, niekiedy wymioty i biegunka. Do powikłań po grypie zalicza się zapalenie pluć.

 

W wypadku koronawirusa najczęściej występującymi symptomami są:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • płytkość oddechu.

 

Kilku pacjentów doświadcza:

  • bólu gardła,
  • kataru,
  • wymiotów czy mdłości.

 

Krytyczne przypadki to te, które wykazują:

  • trudności z oddychaniem,
  • wstrząs septyczny,
  • niewydolność narządów.

 

WHO zaleca następującą profilaktykę:

  • częste mycie rak z użyciem mydła przez co najmniej 30 s,
  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami cierpiącymi na ostrą niewydolność oddechową, unikanie bliskiego kontaktu z dzikimi zwierzętami,
  • praktykowanie „etykiety” kasłania – zachowywać dystans, zasłaniać usta, kasłać w zgięcie łokcia, stosować się do prewencyjnych zachowań i praktyk w ośrodkach zdrowia.
calodobowa infolinia NFZ jak- postepowac w przypadku podejrzenia zakazeniaKoronawirusem SARS-CoV-2 numer telefonu 800-190-590 glowny inspektorat sanitarny

Podejrzewasz u siebie Koronawirusa?

Została uruchomiona specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Pod numerem 800-190-590 uzyskasz informacje w zakresie postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa.

Infolinia działa całodobowo, również w niedziele i święta.

Główny Inspektorat Sanitarny

Źródło

BBC. (2020, February 26). Coronavirus: Outbreak spreads in Europe from Italy. Retrieved from https://www.bbc.com
European Commission. (11 marca 2020). The EU`s response to COVID-19. Retrieved from https://ec.europa.eu
Rettner, R. (11 marca 2020). How does the new coronavirus compare with the flu? Retrieved from https://www.livescience.com
The Guardian. (2020). Europe on the alert as four more Covid-19 deaths reported in Italy-as it happened. Retrieved from https://www.theguardian.com
WHO. (2020). Coronavirus disease 2019 (COVID-19). Retrieved from https://www.who.int