Wysokie zapotrzebowanie na końcówki filtrujące - Filter tips

Wysokie zapotrzebowanie na końcówki filtrujące – Filter tips

Czy tej zimy nie będzie badań diagnostycznych z wykorzystaniem technik PCR?

Podobnie jak w latach 90tych, dziś świat może mieć problemy z badaniami PCR z powodu braku końcówek z filtrem do pipet automatycznych (filtertip). Ze względu na zwiększone użycie procedury PCR, na całym świecie występuje niedobór końcówek filtrujących (1000ul i 1250ul PCR do amplifikacji DNA). Na tę chwilę już wiadomo, że nie będzie to wystarczające, ponieważ światowe zapotrzebowanie na końcówki wzrosło zbyt szybko ze względu na zwiększoną wykrywalność koronawirusa za pomocą technik PCR.

Zapasy

Poważni dystrybutorzy, tacy jak Gentaur, zgromadzili już zapas końcówek filtrujących. Dzięki czemu nadal może je dostarczać je do laboratoriów diagnostycznych i kryminalistycznych, ale w magazynach już brakuje dużych końcówek filtrujących. Nadal dostępne są małe końcówki filtrujące.

Gentaur, pierwotnie dostarczał końcówki filtrujące firmy Neptune Scientific z San Diego w Kalifornii, wyprodukowane w Meksyku. Nasz import jest teraz ograniczony do 10 pudełek miesięcznie, a potrzebujemy 500 pudełek.

Na świecie dostępnych jest tylko kilka fabryk końcówek filtrujących. Belgia i Polska nie posiadają fabryk tipsów, ponieważ nasze końcówki filtrów są produkowane w Niemczech przez Greiner, Corning.

końcówki filtrujące - Filter tips - zapasy w magazynie - wymiary
końcówki filtrujące - Filter tips - zapasy w magazynie - pojedyncza końcówka
końcówki filtrujące - Filter tips zestaw

Produkty firmy Biotix

PCR, czyli reakcja łańcuchowe polimerazy jest techniką amplifikacji DNA przy użyciu stacji roboczej Thermocycler i polimerazy Taq (Enzym z bakterii Thermus Aquaticus). PCR jest wykorzystywane w laboratoriach kryminalistycznych, diagnostycznych i badawczych. Wykrywanie różnych typów raka, wirusa brodawczaka ludzkiego HPV i odporności na gruźlicę za pomocą spoligotypowania zależy od możliwości przeprowadzania reakcji PCR.

Końcówki filtrujące od Biotix

Gentaur próbował pozyskać końcówki filtrów w Indiach, ale rząd Indii we wrześniu 2020 roku wprowadził zakaz eksportu końcówek do filtrów. Kontener z końcówkami filtrów wysłanymi już do Europy został wycofany i wrócił do Bombaju, indyjskiego producenta Accumaximum.

Ponieważ w USA, Europie i Indiach nie są dostępne żadne końcówki filtrów, Gentaur próbuje teraz importować je z Chin. Niestety duże laboratoria, takie jak Synlab, mają już pierwszeństwo w kontaktach z chińskimi producentami. To będzie trudna zima dla naszych klientów pracujących w obszarze medycyny sądowej, diagnostyki i badań, mówi Lieven Gevaert, dyrektor Gentaur Poland Sp. z o.o. w Sopocie

Inne Końcówki filtrujące

Neptune 10ul extended length barrier tip
BT10XLS3
Biotix 10 trays of 96 / pack

Nasi klienci laboratoryjni mogliby pracować z mniejszymi objętościami, ponieważ końcówki z filtrem 10ul są nadal dostępne. Jeśli będą niedostępne, będą technicznie bezrobotni. Od lat 90. PCR nabiera coraz większego znaczenia w naszych laboratoriach naukowych. Nie wyobrażam sobie tej zim tego, że wrócimy do sytuacji sprzed lat 90., w której nie da się już namierzyć przestępców, scharakteryzować raka i nie wykryć wirusów.

Nadal istnieje technika wykrywania antygenów i przeciwciał Covid, ale brakuje jej szybkości wykrywania od dnia, w którym ktoś został zarażony COVID. PCR może wykryć już po 2 dniach, antygen 3 do 4 dni, a przeciwciało 5 do 7 dni po kontakcie osoby z zakażeniem Covid.