Czym jest hemoglobina?

Czym jest hemoglobina ?

Czym jest hemoglobina ?

Hemoglobina oznaczona skrótami Hb lub HGB to czerwony barwnik krwi. Jest to cząsteczka białka w krwinkach czerwonych która przenosi tlen z płuc do organizmu i zwraca dwutlenek węgla z tkanek do płuc. Składa się ona z czterech cząsteczek białka połączonych ze sobą zwanych łańcuchami globulin. Jest ona bardzo ważnym składnikiem krwi ponieważ właściwie natlenia tkanki i organy wewnętrzne. W każdym łańcuchu globulin jest zawarty związek zwany hemem. Hem zawiera żelazo które jest niezbędne do transportu tlenu i dwutlenku węgla we krwi. Poziom hemoglobiny można sprawdzić wykonując podstawowe badanie krwi.  Wskazane jest aby sprawdzać poziom hemoglobiny raz na rok. Gdy mamy problemy z sennością, problemy z pamięcią, zaburzenia widzenia, osłabienie, szum w uszach silne bóle głowy to powinniśmy niezwłocznie zrobić morfologię.

Cząsteczki hemoglobiny

Przyczyną niskiego poziomu hemoglobiny może być:

Anemia która, może być ona spowodowana brakiem w organizmie wit. B12, kwasu foliowego i żelaza
Przyczyną może być też choroba nerek ,przewlekłe choroby zapalne lub zaburzenia pracy szpiku kostnego. Najczęstszym sposobem zwiększenia poziomu hemoglobiny jest przyjmowanie suplementów diety które uzupełniają i podnoszą nam poziom żelaza. Również wskazane jest przyjmowanie hormonu stymulującego produkcje krwinek czerwonych a w cięższych przypadkach przetaczana jest krew.

Ważne jest też to co jemy. Powinniśmy jeść dużo produktów które są bogate w żelazo np. fasola, wątróbka, szpinak, jajka. Również pokarmy zawierające wit. B12, B6 i kwas foliowy. Są one między innymi w rybach, groszku, warzywach i orzechach. Spożywanie tych pokarmów powoduje utrzymanie prawidłowego poziomu hemoglobiny w organizmie.

Warzywa, fasola, groszek zielony, szpinak

Przyczyną wysokiego poziomu hemoglobiny w organizmie może być:

Odwodnienie, które może spowodować biegunka lub wymioty. W tym przypadku należy pić ok. 2,5 litra płynów dziennie aby uzupełnić poziom wody w organizmie. Mogą być również inne przyczyny, może to być przewlekłe niedotlenienie, niedokrwistość pierwotna lub nad krwistość wtórna która może się ujawnić w chorobach nowotworowych nerek lub przewlekłych chorobach płuc i wrodzonych wad serca.

 

 

To dzięki hemoglobinie nasza krew ma czerwony kolor. Oczywiście normy poziomu jej we krwi różnią się w zależności od wieku i płci .

pij dużo wody