Bolerioza

Borelioza – wakacyjne zagrożenie. Czym jest i jak rozpoznać?

Mimo, że te małe owady wydają się niewinne ze względu na swój rozmiar, noszą ze sobą bardzo groźną chorobę zwaną boreliozą (Borelioza). Jak ochronić się przed tym insektem, oraz co zrobić gdy wykryjemy u siebie ugryzienie? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Czym jest borelioza?

Wspomniana wyżej choroba należy do rodzaju chorób bakteryjnych wywoływanych przez Borrelia burgdorferi. Bakteria ta należy do rodzaju bakterii gram ujemnych oraz posiada kształt krętka. Samym wektorem transmisji tej choroby jest właśnie kleszcz z rodzaju Ixodes. Zakażenie polega na ukąszeniu poprzez ten gatunek owada.

Objawy boreliozy

  • Gorączka
  • Dreszcze
  • Ból głowy
  • Osłabienie
  • Ból mięśni i stawów
  • Powiększone węzły chłonne
  • Rumień wędrujący
  • Ostatecznie może dojść nawet do zaburzeń pracy serca, oraz neuroboreliozy

 

Pasożyt boreliozy Borrelia burgdorferi
Pasożyt boreliozy Borrelia burgdorferi

Jak rozpoznać rumień?

Rumień należy do najbardziej charakterystycznych objawów ukazujących nam, że zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza. Rumień występuje u większość osób zainfekowanych – około 70-80%. Pojawia się zazwyczaj w miejscu ukąszenia po 3 maksymalnie do 30 dni. Stopniowo ulega zwiększaniu. Wydaje się ciepły w dotyku, dodatkowo będąc swędzącym i bolesnym.

To zdjęcie z 2007 roku robione przez Jamesa Gathany w 2007r. przedstawia patognomoniczną rumieniową wysypkę przypominającą „bycze oko”, która pojawiła się w miejscu ukąszenia przez kleszcza na tylnym prawym ramieniu tej kobiety ze stanu Maryland, która następnie zachorowała na boreliozę .

Pacjenci z boreliozą, którzy są wcześnie diagnozowani i otrzymują odpowiednią antybiotykoterapię, zazwyczaj szybko i całkowicie wracają do zdrowia. Kluczowym elementem wczesnej diagnozy jest rozpoznanie charakterystycznej dla boreliozy wysypki zwanej rumieniem wędrującym. Wysypka ta często objawia się jako strzał w dziesiątkę i jest obserwowana u około 80% pacjentów z boreliozą… Choroba z Lyme jest wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi i jest przenoszona na ludzi przez ukąszenia zakażonych kleszczy czarnonogich. Typowe objawy to gorączka, ból głowy, zmęczenie i, jak pokazano tutaj, charakterystyczna wysypka skórna zwana rumieniem wędrującym. Nieleczona infekcja może rozprzestrzenić się na stawy, serce i układ nerwowy. Należy zauważyć, że istnieje wiele obrazów PHIL związanych z tą chorobą i jej wektorami.

Rumień wędrujący - rumieniowa wysypka w chorobie z Lyme - PHIL 9875

Co zrobić po zauważeniu u siebie symptomów?

Po wykryciu u siebie głównych objawów choroby, należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Po konsultacji lekarz skieruje pacjenta na dalsze badania. Badanie diagnostyczne wykrywająca krętka boreliozy to tak zwany test serologiczny na obecność Borrelia burgdorferi. Serologia zajmuje się interakcją między antygenami a przeciwciałami. Niestety, pojawienie się przeciwciał na dany antygen często występuje po kilku tygodniach, więc wynik badania może okazać się negatywny dla pacjenta, który uległ ukąszeniu dość niedawno. Także należy pamiętać, że inne infekcje mogą wykazać fałszywie pozytywny wynik. Aczkolwiek, im wcześniej wykryjemy dane przeciwciała i postawimy diagnozę, tym szybciej możemy wdrożyć leczenie, które opiera się na farmakoterapii antybiotykami.

Przykład testów serologicznych
Przykład testów serologicznych

Jak ochronić się przed boreliozą?

Ważne jest, aby przed każdym wyjściem, gdzie jesteśmy zagrożeni ukąszeniem przez kleszcza – tj. tereny leśne, spryskać się odpowiednim środkiem odstraszającym owady. Dodatkowo warto ubierać się tak, aby zakryć jak najbardziej możliwie skórę przed kontaktem z kleszczami. Gdy jednak dojdzie do ukąszenia, należy usunąć go w poprawny sposób.

Usuwanie kleszcza