Bakterie (łac. bacteria) – grupa mikroorganizmów

Bakterie (łac. bacteria) – grupa mikroorganizmów

Wraz z rozwojem medycyny zaczęliśmy coraz bardziej przypatrywać się czynnikom powodującym wszelakie choroby. Za pomocą mikroskopu byliśmy w stanie zauważyć kolonie kolorowych obiektów o wielu różnych kształtach. Po wielu badaniach naukowcy nazwali je bakteriami, o których dowiemy się więcej w dzisiejszym artykule. Jak zbudowane są bakterie oraz jakie choroby one powodują?

Budowa komórki bakteryjnej

W odróżnieniu do komórek budujących nasz organizm, komórki bakteryjne odznaczają się budową charakterystyczną dla komórki prokariotycznej. Od komórek eukariotycznych dzieli je wiele cech, charakterystycznych dla tego rodzaju komórki. Najważniejszą cechą różnicującą oba rodzaje jest obecność materiału genetycznego w komórce bakteryjnej. Otóż nie jest on umieszczony w jądrze komórkowym, lecz zawarty jest w cytoplazmie – w takim wypadku nazywamy go nukleoidem. Dodatkowo komórki bakteryjne posiadają charakterystyczną ścianę komórkową zbudowaną z mureiny. Na podstawie ułożenia błon i ściany komórkowej możemy podzielić bakterie na Gram dodatnie i Gram ujemne. Często bakterie posiadają również specjalne odnóżki zwane rzęskami, które umożliwiają im zwinny transport po organizmie. Dodatkową ciekawostką jest to, że materiał genetyczny u bakterii występuje w formie kulistej, co w komórce zwierzęcej zdarza się jedynie w mitochondriach.

Schemat komórki prokariotycznej - bakterie
Na schemacie możemy zauważyć poszczególne organella i struktury komórki bakteryjnej. Możemy zauważyć, że dużo z nich występuje również w komórkach eukariotycznych.

Najczęstsze choroby bakteryjne:

  • Sepsa – powodowana przez dużą ilość szybko rozmnażających się bakterii
  • Zapalenie płuc – powodowane przez Streptococcus pneumoniae
  • Infekcje układu moczowego – najczęściej spowodowane są bakterią Escherichia coli
  • Zapalenie opon mózgowych – może pojawić się zarówno poprzez infekcję wirusową i grzybiczą, lecz bakteryjna jest najczęściej spotykana
  • Gruźlica – jest chorobą powodowaną przez bakterię Mycobacterium tuberculosis
  • Biegunka – jej najczęstszą przyczyną jest infekcja bakterią E. coli

Jak rozpoznać infekcje bakteryjną?

Istnieje kilka dróg zakażenia bakteriami, powodującymi infekcje bakteryjne. Najczęstsze to droga kropelkowa, poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, kontakt z zakażonym pożywieniem bądź wodą oraz przez owady. Najczęstszymi objawami infekcji bakteryjnej są:

  • Gorączka
  • Dreszcze
  • Osłabienie
  • Ból głowy

Dodatkowo możemy zauważyć również:

  • Zmiany skórne – zaczerwienienie, obrzęki, owrzodzenia
  • Objawy w układzie pokarmowym – biegunka, ból brzucha, nudności i wymioty
  • Zmiany w płucach – kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej oraz pojawienie się flegmy
  • Zmiany w układzie moczowo-płciowym – ból przy oddawaniu moczu, wydzieliny narządów rodnych, zwiększone wydalanie moczu oraz ból przy stosunku

Po zauważeniu u siebie niepokojących objawów należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który następnie przepisze odpowiednie leki i zaplanuje terapię. Najczęściej infekcje bakteryjne leczy się antybiotykami podawanymi doustnie.

Zakażenia bakteryjne i zaangażowane gatunki
Na obrazie widoczne są liczne infekcje bakteryjne zachodzące w organizmie ludzkim z wyróżnieniem bakterii, które je powodują
termometr
Często pojawiającym się objawem infekcji bakteryjnej jest gorączka. Na zdjęciu widzimy pomiar temperatury za pomocą termometru.

Posiew bakterii:

W celu uzyskania czystych kultur bakteryjnych, które następnie mogą być wykorzystane w badaniach mikrobiologicznych, wykonuje się posiewy bakteryjne. Polegają one na pobraniu małej próbki kolonii bakteryjnej i pokrycie nią płytki z odpowiednim podłożem. Posiewu wykonuje się poprzez liniowe pokrycie podłoża. Po wykonaniu posiewu, płytki zamyka się i pozostawia w odpowiednich warunkach, aby uzyskać nowo powstałe, czyste, wyizolowanie kolonie bakteryjne.

Oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe
Na zdjęciu widoczne są wyizolowanie bakterie metodą posiewu.