Anaplazmoza – jak uchronić swoje zwierzęta
Wraz z rozpoczęciem cieplejszych dni, wzrasta ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Te małe pajęczaki są nosicielami wielu różnych chorób. Jednakże, nie tylko ludzie są narażeni na schorzenia spowodowane przez tego pasożyta. Kleszcze atakują również naszych pupili. Jedną z chorób, które mogą pojawić się po ugryzieniu kleszcza to anaplazmoza. Temu schorzeniu przyjrzymy się w dzisiejszym artykule. Co to za choroba oraz jak uchronić przed nią nasze zwierzęta?
Czym jest anaplazmoza?
Anaplazmoza to choroba bakteryjna spowodowana przez bakterie Anaplasma phagocytophilum. Bakterie przenoszone są za pomocą ukąszenia kleszcza. Mówimy tutaj dokładnie o kleszczu jeleniowatym (zwanego również jako kleszcz czarnonogi) oraz o kleszczu czarnonogim zachodnim. Jednakże występuje również rzadsza forma anaplazmozy, która jest wywoływana przez Anaplasma platys oraz przenoszona przez kleszcza brunatnego. Choroba ta atakuje zarówno psy, koty jak i również ludzi. Po ugryzieniu kleszcz musi pozostać w miejscu ukąszenia przez około 24-48 godzin, aby przenieść bakterie. Po tym czasie pierwsze objawy choroby pojawiają się po 1-2 tygodniach.
Oznaki choroby:
Zwierzęta narażone na chorobę mogą nigdy nie wykształcić u siebie charakterystycznych znaków klinicznych, bądź oznaki te mogą być zbyt ogólne. Najczęstsze z objawów u zwierząt to:
- Gorączka
- Obniżenie apetytu
- Zmęczenie
- Odwodnienie
Do innych objawów należą:
- Kulenie
- Wymioty
- Biegunka
- Krwotok z nosa
- Drgawki
- Kaszel
- Problemy z oddychaniem
Diagnozowanie choroby:
Na rynku dostępne jest kilka testów umożliwiających diagnozę anaplazmozy. Najczęściej testy te opierają się na poniższych technologiach:
- Testy immunoenzymatyczne ELISA
- Testy pośrednie z wykorzystaniem przeciwciał fluorescencyjnych IFA
- Reakcja łańcuchowa polimerazy PCR
Wykonane testy następnie przesyłane są do laboratorium weterynaryjnego, gdzie stwierdza się stopień zaawansowania infekcji. Dodatkowo można wykonać badanie mikroskopijne, gdzie w zaawansowanych stopniach infekcji widoczne będą zmiany bakteryjne.
Jak zapobiec wystąpienia choroby u zwierząt domowych?
Najważniejsze dla prewencji anaplazmozy jest sprawdzanie naszych zwierząt w celu znalezienia kleszczy. Aby jednak nie doszło do samego ugryzienia można wykorzystać kilka sposobów na odstraszanie kleszczy od pupila. Na rynku dostępne są produkty odstraszające kleszcze oraz pchły w formie kropel bądź obroży. Należy jednak pamiętać by obroża miała kontakt ze skórą zwierzęcia, jednakże aby była wystarczająco luźna by nie sprawić dyskomfortu. Innym sposobem jest używanie specjalnych szamponów medycznych, które zabijają kleszcze.
Możemy również zapobiec pojawieniu się kleszczy na ciele naszych zwierząt już poprzez pielęgnację swojego podwórka. Warto przycinać drzewa oraz regularnie kosić trawę aby zmniejszyć ilość miejsc gdzie kleszcze mogą się rozmnażać i rozwijać. Gdy na Twoim podwórku wciąż obecne są kleszcze warto spryskać trawnik specjalnym sprejem odstraszającym.